Ense Ka­sıl­ma­la­rı

KENDİZİ TEST EDİN

Ense kasılmaları hakkında kısa özet

Boyun ve ense omurganın en sık hareket (yana, öne veya arkaya) edilen bölgeleridir. Boyun omurgasının yüksek esnekliği dönme hareketlerine imkan sağlamaktadır. Fakat bu hareketlilik büyük bir yük oluşturmaktadır. Bu yüzden ense- ve boyun bölgesinde hareket engelliyle karşılaşılmaktadır: Bloke olmuş omurlar, kasılmış ve sertleşmiş kaslar ve kirişler kendilerini ağrılarla göstermektedirler.

Ense kasılmaların nedenleri ve semptomları


Nedenler

Kasılmalar tüm yaş grubunu kapsayabilmektedir.

Ense kasılmalarının çeşitli nedenleri olabilmektedir. Özellikle oturma ve uyuma esnasında yanlış duruşlar boyun ve ense bölgesindeki kasları gere bilir veyada fazla esnetebilir. Bunun neticesinde kaslar yeterince oksijen ile beslenememektedir. Bu durum kasdaki metabolizma bozukluklarına ve sertleşmelere yol açmaktadır. Ense kasılmalarının diğer nedenleri ağır tek taraflı yük taşınması ve uzun süreli ayakta durma veya uzun süreli oturma. Bu durumun ense- ve boyun bölgesindeki bazı kasların fazla esnemesine ve bazı vakalarda yırtılmasına yol açmaktadır. Hasar görmüş kasların yükünü azaltması gereken kaslarda daha şiddetli gerilmeler ortaya çıkmaktadır.

Ense kasılmaların arkasında çoğu zaman stres yer almaktadır. Sürekli süren kasılmalar nedeniyle kaslar çok hızlı kasılmaktadırlar. Onun dışında Artrez veya Osteoporoz nedeniyle aşınma oluşabilmektedir veya cereyanda kalındığında, fazla kilolarda ense kasılmaları meydana gelebilmekte. Boyun omurgası diskinin taşması sebebiylede ortaya çıkabilmekte. Omurganın yanlış duruşu (Skolioz) nedeniyle gerilmeler nadirende olsa oluşabilmektedir.


Semptomlar

Ense kasılmalarının tipik işaretleri omuzlara ve boyuna yayılan yaygın ense ağrılarıdır. Bunun esnasında kafa ve boyun kasılımış olup sadece ağrılar altında hareket edilebilir. Ense kasılmaları kollarda ve ellerde kan dolaşımı bozukluklarına yol açabilmektedir. Bazı vakalarda baş ağrısı, bulantı veya istifra etme ihtiyacı meydana gelmebilmektedir.

Diğer bilgiler

Detaylar


Boyun omurgası

Toplam 7 omurdan oluşmakta olup omurganın en hareketli bölgesidir. İlk boyun omuru Atlas olarak adlandırılır bu omurun arka deliğe giren omur gövdesi bulunmamaktadır. İkinci boyun omuru, Axis, kendine ait bir omur gövdesi bulunmaktadır. Bu omur kafaya doğru kozalak şeklinde uzamaktadır ve bu yüzden ,,diş’’ olarak adlandırılmaktadır. Bu ,,diş’’ omur yayın kemikli iç tarafına tam oturmaktadır. Bu sayede kafa hareket edilebilmektedir. İkinci boyun omurunun ,,dişi’’ hareket anında kaymaması için birinci boyun omurunun iç tarafındaki güçlü bir konnektif doku bandı tarafından tutulmaktadır.


Aktif dinlenme

Ense- ve boyun bölgesindeki kas sistemindeki kasılmaların az dozajlı egzersizler sayesinde etkili şekilde önüne geçilebilir. Bu sayede güçlendirilip aynı zamanda gevşetilmektedirler. Yüzme, bisiklet sürme veya Walking gibi spor dalları önerilmektedir.


Stres azaltma

Tekrarlayan ense kasılmalarından muzarip hastalar kronik piskolojik ve mesleki yük altında bulunmaktadırlar. Onlar için önemli unsurlardan biri düzenli olarak dinlenme ve strese karşı dirençli olabilmeyi sağlamaktır. Spor aktivitelerin yanı sıra bölgesel dinlenme egzersizleri yardımcı olabilmektedir. Örneğin Jacobsona göre otojen egzersizi, Yoga veya kas gevşetme hareketleri.

 


Diğer tedbirler

 • Masajlar ve sıcak uygulamaları

  Tecrübeli terapist tarafından uygulanan masajlar hızlı iyileşme sağlayabilmektedir. Bu sıcak uygulamaları içinde geçerlidir: Fango kürleri, kırmızı ışık ışın terapisi veyada sıcak yastıklar ağrıların hafiflemesini ve kasılmış kasları gevşetmeyi sağlamaktadır. Aynı neticeyi ağrıyan bölgelere sıcak su torbası veyada sıcak bir küvet banyosu ile ulaşılabilir.

 • Fizyoterapi

  Ense kasılmalarda fizik hareketleri tedbirleride iyileşmeyi hızlandırabilmektir. Hastalara bu sayede yanlış duruşlarına dikkat çekilmektedir. Bu sayede gelecekde yanlış duruş- ve yüklenmeler önlenebilmektedir. Tedavi başarısı için egzersizler uzun süreli ve düzenli şekilde uygulanması gerekmektedir.

 • Ağrı kesici ilaçlar

  Hastaya diğer terapilere başlamadan önce ağrı tedavisi uygulanması gerekmektedir. Bunun için günümüzde sadece haplar değil iligili bölgeye ağrı kesici içeren serumlarda verilmektedir.

 • Temel hastalığı tedavi etmek

  Ense kasılmaları boyun omurgasında disk kayması sebebiyle veyada bölgede Artrez oluşması sebebiyle ortaya çıkmış ise uygun bir şekilde tedavi edilmesi gerekmektedir.

 • Akupunktur

  Çin tıbbından gelen geleneksel tedavi yöntemi ense kasılmaları şikayetini hafifletmektedir. Akupunktür yani ,,Nokta iğneleme’’ sayesinde geçici ağrılar hafifletilmektedir ve kaslardaki blokajların ve kasılmaların açılmasının sağlamaktadır.

.